Osvrt na utakmicu Busovača – Kiseljak

Ovim putem želimo da se osvrnemo na dešavanja na utakmici KK Busovača i KK Kiseljak koja je odigrana dana 3.3.2012. u Busovači i iskažemo svoje nezadovoljstvo suđenjem.

Prije svega želimo napomenuti da je utakmica završena bez ikakvih incidenata, i u obostranom poštivanju dvaju susjedskih klubova, te da su se igrači obje ekipe međusobno poštovali i sportski natjecali, ali ono što nije dobro za sport, gledatelje ali i nas sportske radnike su sudačke odluke. I samo se pitamo do kada tako?! Do kada će suci sebe stavljati u prvi plan? I na kraju krajeva, kamo to vodi? Zar nam kao Savezu nije dovoljno istupanje 5 (pet) klubova (Ljubuški, Odžak, Zrinjski II, Lokomotiva i Tomislav), ili nas suci trebaju dovesti u situaciju da nam se liga raspadne? Ovakva pisma mi ne pišemo često ili nikako, ali više ne možemo šutjeti. Prošla utakmica sa Vitezom na kojoj je suđenje u najmanju ruku bilo kriminalno (možemo dokumentirati cjelokupnom snimkom) smo prešutjeli, ali i ovo sada je malo previše. Ovom prilikom ćemo Vam navesti nekoliko sudačkih greški koje su nas bitno oštetile:

  • Početkom drugog poluvremena, u situaciji kada naš najraspoloženiji igrač Adis Biščević ima 3 lične greške, „sudac“ Stapić mu dosuđuje nepostojeću 4. ličnu i na blago negodovanje našeg igrača, koje nije bilo upućeno prema sucu, on mu dosuđuje tehničku grešku i time isključenje
  • Sa druge strane, trener Busovače je u nekoliko navrata ulazio u teren i prilikom toga se izderavao i psovao na suce, ali mu taj isti „sudac“ Stapić nije ni pomišljao dosuditi tehničku grešku;
  • Naš kapetan Hrvoje Oroz pogađa tricu koju je sudac Kajan, koji je stajao do njega prilikom šuta, ispravno pokazao kao šut za tri, ali da bi isti taj sitni prevarant Stapić, sa druge strane terena pokazao kao šut za dva poena;
  • Nakon toga igrač Busovače Biogradlija uzima šut prilikom čega je sa pola stopala nagazio na liniju za tri poena, što je vidjela čitava dvorana, ali opet „sudac“ Stapić odlučuje da je šut za tri poena;
  • Mnogobrojne aute, nesuđenje koraka i slične sitne lopovštine „suca“ Stapića nećemo pojedinačno ni nabrajati, jer za to nemamo ni vremena ni prostora, mada bi zbog dnevnice koju dobivaju suci, a koja za naše uvjete nije mala, trebao odgovarati na neki način;
  • Skrenuti ćemo pažnju još samo na činjenicu da se u 4. četvrtini ekipi Busovače 4.faul sudi tek 15 sekundi prije kraja utakmica, a već 4 igrača KK Kiseljak su izbačena iz igre zbog 5 ličnih greški;
  • Ponavljamo da se sve to događa u utakmici koja se nije igrala nimalo agresivno i igrači obadvije ekipe se međusobno uvažavaju i sve ove odluke nisu uspjele da izazovu negativnu ili nasilnu reakciju klupe ili igrača naše ekipe, mada je teško podnijeti takve prljavštine ili lopovluke „suca“ Stapića;
  • Mi pretpostavljamo da se sve ovo desilo jer je taj isti „sudac“ ekipu Busovače znatno oštetio u dvoboju protiv Viteza, pa im sada to na neki način vraća. Pretpostavljamo da bi on kada bi sudio u Kiseljaku isto tako ukopao naše protivnike, ali mi to ne želimo jer se tako samo vrtimo u krug, a takva liga nama ne treba i mi smo primorani da razmišljamo o mogućim alternativama.

Mi stječemo dojam da ova naša liga postoji zbog sudaca i da je njen jedini smisao boljitak tih sudaca uz nemale dnevnice koje dobivaju, a usput dijele tehničke kako stignu i nabijaju ionako visoko troškove nas klubova. Za razliku od ove utakmice, smatramo da u utakmici 12. kola protiv Viteza nije bilo zle namjere sudaca, nego jednostavno nisu bili dorasli situaciji tj. njihovo košarkaško znanje je na niskom nivou (pogledajte ocjene dotičnih sudaca na testiranjima čije rezultate smo svi dobili pred početak sezone). Na kraju ipak želimo iskreno čestitati našim susjedima iz Busovače koji su na najbolji način iskoristili sve poklone sitnog prevaranta Tomislava Stapića.